wiki:Trac/Is_Takip_Sistemi_Kullanimi

İş Takip Sistemi Kullanımı

LKD Pardus deposu sizin gibi gönüllülerin çabasıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Şu anda içinde bulunduğunuz pardus deposu web sitesi altında bulunan iş takip sistemine, menüdeki "İş Listesi" ve "Yeni İş" bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

Pardus deposunu geliştirmek için işlerden birini üstlenebilirsiniz. Veya yavaş yürümekte olan işlere yardımcı olacak bilgileri yorum yaparak ekleyebilir, işin bir kısmını veya tamamını siz yaparak bitirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl başlarım

Başlamak için tüm işlerin listesine bakabilirsiniz. Listedeki işlerin üzerine tıklayarak daha fazla detay görebilir, işle ilgili detaylı bilgi almak için yorum ekleyerek soru sorabilirsiniz.

Bir işe nasıl yorum eklerim

Yorum yapmak için işin üzerine tıklayarak girdiğiniz detay sayfasında "Comment (you may use WikiFormatting here)" ile başlayan bölümü bulun. Bunun hemen altındaki kutuya yorumunuzu yazabilirsiniz. Burada biçimlendirme kurallarını kullanabilirsiniz. Yorumunuzu kaydetmeden önce önizlemesini görmek için "Preview" düğmesine basınız ve yazdığınız yorumu tekrar okuyunuz. Yorumdaki cümlelerde ve biçimlendirmede bir hata yoksa, yorumu kaydetmek için "Submit Changes" düğmesine basabilirsiniz. Kaydedildikten sonra yorumlar üzerinde düzeltme yapılamamaktadır.

Bir işi nasıl üstlenebilirim

Bir işi üstlenmeye karar verdiyseniz, bir yorum ile bu amacınızı belirtin. Ayrıca, yazacağınız yorumu kaydetmeden önce, "Action" kısmından "Accept" seçeneğini seçerek işi üstlendiğinizi belirtin.

İşi üstlenmeye hazır değilsem?

Bir işi yapmak için yeterli deneyime veya vakte sahip olmadığınızı düşünüyorsanız,ancak yine de bu iş ilginizi çektiyse, işle ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bunun için "Change Properties" bölümü altında yer alan "Add to Cc" yazısının sağındaki kutuyu işaretleyip "Submit Changes" düğmesine basabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra işe girilen her yorum ve işin durumundaki her değişiklik size e-posta ile bildirilecektir.

İlgilendiğim işleri topluca görebilir miyim?

Üstlendiğiniz veya takip ettiğiniz işleri daha sonra Neyle ilgileniyorum listesinde topluca görebilirsiniz.

Bir işi bitirdiğimde ne yapmalıyım ?

İşin sonucuyla ilgili detayları bir yorum olarak girmeli, ve aynı zamanda "Action" kısmından "resolve as 'Tamamlandı'" seçeneğini seçmelisiniz.

Yeni iş eklemek

Yeni bir iş eklemek için menüden "Yeni İş" üzerine tıklamalısınız. Çıkan pencerede yapmanız gerekenlerin özü aşağıdaki gibidir:

  • "Summary" alanına işi iyi tanımlayan kısa bir cümle yazın
  • "Description" alanında işi detaylıca açıklayın. Burada trac biçimlendirme kurallarını kullanabilirsiniz.
  • İş, pardus deposunun hangi alt alanı ile ilgiliyse "Component" olarak onu seçin.
  • "Preview" ile işin önizlemesine bakın, cümlelerinizi bir kez daha okumanız hatalı veya anlaşılması zor cümleleri işi kaydetmeden önce görmenizi sağlayacaktır.
  • Ön izlemede görünen iş tanımı içinize sindiyse "Create ticket" ile işin sisteme kaydedilmesini sağlayın

Neler yeni iş olarak eklenebilir

  • Pardus deposu bünyesine yapmak istediğiniz çalışmalar (işi üstlenmeyi unutmayın)
  • Pardus deposu kapsamında yapılmasında fayda gördüğünüz çalışmalar (Priority olarak 'Rica' seçebilirsiniz)
  • E-posta listesi veya toplantılarda kararlaştırılan çalışmalar (herkesin takip edebilmesi ve katkı sağlayabilmesi için)
  • Pardus deposuyla ilgili oluşabilecek hatalar (hatanın nasıl tekrarlanabileceğini anlatan detaylı bilgi eklemeyi unutmayın).

Neleri yeni iş olarak eklememeliyim

Yazılım geliştirme sürecinde yaşanan deneyimleri; bir işin nasıl yapılacağının detayları, toplantı raporları gibi projede diğer insanların ileride de faydalanabileceği bilgileri aktarmak istiyorsanız bunun için yeni iş girmemeli, wiki kısmına eklemelisiniz. Biçimlendirme kurallarına dikkat ederek uygun bir wiki sayfasına bilgiler girebilirsiniz.

Kendi sistem ayarlarınızla ilgili soru(n)larınızı yeni iş olarak eklememelisiniz. Yardım almak için Pardus web sitesinde bulunan  Destek sayfasındaki kaynaklara başvurabilirsiniz.

İş olarak somutlaştırmadan önce diğer paketçilerle fikir alışverişinde bulunmak istediğiniz konularda ise  e-posta listesini kullanabilirsiniz.