wiki:SSS

Sık Sorulan Sorular

Kullanım

 • Katkı deposunu paket yöneticisine nasıl ekleyebilirim?

  Ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Kurumsal 2 katkı deposundaki paketlerin bir listesini nerede bulabilirim?

  Sağdaki menüde de yer alan "Paket Listesi"ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Paketlerden birinde bir hata olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

  "Yeni İş" bağlantısına tıklayarak bu hatayı paketçisine raporlayabilirsiniz.
 • Kurumsal 2'de bulamadığım bir yazılım var. Onu paketler misiniz?

  Paket TÜBİTAK-UEKAE'nin başka sürümler için açtığı Pardus-Contrib depolarında yer alıyor ancak Kurumsal 2 deposunda yer almıyorsa, bunun için bir iş kaydı açabilirsiniz (şu an için sıfırdan yapılmış paketleri değerlendirecek ve belirli bir kaliteyi tutturmasını sağlayacak deneyimli insan gücümüz bulunmuyor).

  Açtığınız iş kaydını gören bir paketçi, yazılımı aktarmak ve bakımını yapmak sorumluluğunu üstlenebilir. Her bir ayrı paket isteği için ayrı bir iş kaydı açmayı unutmayın, takibi ve yapılmasını çok daha kolaylaştıracaktır.
 • Kurumsal 2 Katkı Deposu'ndan indirdiğim ikili pisi paketlerini diğer Pardus sürümlerine kurabilir miyim?

  Hayır. Katkı deposundaki pisi paketleri özel olarak Kurumsal 2 sürümü için hazırlanıyor. Diğer sürümlere kurmaya çalışmak sisteminizin kararlılığını bozabilir.

Geliştirme

 • İkili paket depoları ne sıklıkta güncelleniyor?

  Her gün saat 03:00'te, derleme çiftliğinde o gün oluşturulan paketler ikili paket deposuna aktarılıyor. "Paket Listesi" ve "Paketler Web Arayüzü ve İstatistikleri" sayfası da yine aynı zaman diliminde günde bir kez güncelleniyor.
 • Paketlerin kaynak kodlarına nereden ulaşabilirim?

  Paket kaynak kodları Subversion (SVN) sürüm kontrol sisteminde tutulmaktadır. Üst menüde yer alan "Svn" bağlantısına tıklayarak Trac görünümünde inceleyebilir ya da https bağlantısı üzerinden bir svn istemcisi ile erişebilirsiniz.
 • Kullandığım bir uygulamanın kaynak kodlarına nereden ulaşabilirim?

  Kullandığınız uygulamanın paket kaynak kodlarında pspec.xml isimli bir dosya bulunmaktadır. Dosyayı bir metin düzenleyicisi ile açtığınızda, "Archive" etiketinde yer alan bağlantıdan paketlenen uygulamanın kaynak kodunu indirebilirsiniz.
 • Geliştirme çalışmalarını nasıl takip edebilirim?

  Fikir alışverişleri ve duyuruların yapıldığı pardus-depo e-posta listesi bulunuyor, ona üye olabilirsiniz.

  Web sayfasında "Olan Biten" bağlantısında SVN, web sayfası ve iş takip sistemindeki değişiklikleri izleyebiliyorsunuz. Bu sayfanın RSS beslemesini RSS okuyucunuza (ör: Akregator) ekleyebilirsiniz.

  Farklı bir yöntem ise  pardus-commits (SVN bildirimleri) ve  pardus-trac (web sayfası/iş takip sistemi bildirimleri) listelerine üye olarak değişiklikleri e-posta ile takip etmeniz.
 • Svn/Trac hesabı almak ve paket çalışmalarına birebir katılmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  Öncelikle Paketçi bölümünde yer alan bilgileri inceleyin. Çalışma sistemi, depo kuralları, e-posta listeleri ve daha birçok konuda bilgileri bulabilirsiniz.

  Eğer LKD üyesiyseniz, Trac'a LKD üye login/parolanız ile giriş yapabilirsiniz (eğer hatırlamıyorsanız,  derneğin parola işlemleri sayfasına uğrayın). SVN'e yazma erişimi için de, pardus@… adresi ile bağlantı kurmalısınız.

  Eğer LKD üyesi değilseniz, pardus@… adresine aşağıdaki bilgileri içeren bir e-posta gönderin:
  • Kendinizi kısaca tanıtan bir metin
  • İletişim bilgileriniz
  • python -c "import crypt; print crypt.crypt('parola', 'xy')" komutunun çıktısını içeren parola bilginiz (komutta parola sözcüğü yerine istediğiniz parolayı yazın)

Genel

 • Bu çalışmanın TÜBİTAK-UEKAE'nin Pardus çalışmaları ile herhangi bir (organik) bağlantısı bulunuyor mu?

  Hayır. Linux Kullanıcıları Derneği'nin bağımsız olarak yürüttüğü bir çalışmadır.
 • Kurumsal 2 dışında diğer Pardus sürümleri için de katkı deposu açılması planlanıyor mu?

  Şu an için hayır.

  Diğer Pardus sürümleri için katkı depoları TÜBİTAK-UEKAE bünyesinde yer almaktadır. İleride başka sürümler için de katkı deposu açılmaması ya da mevcut olanların kapanması durumunda o sürümler için de katkı deposu açılması düşünülebilir.
 • Web sitesi ve geliştirme için kullanılan Trac neden yarı Türkçe yarı İngilizce?

  Trac'ın kullandığımız 0.11 sürümünde ne yazık ki (çoklu) dil desteği bulunmuyor. Gelecek 0.12 sürümünde bu destek bulunuyor ancak o da henüz kararlı halde değil. O nedenle şu anda sadece ayar dosyalarından düzenlenebilen yerleri Türkçe yapıp, kalanını olduğu gibi bırak yöntemine gittik.
 • Ben de bir katkı deposu açmak istiyorum. Kullandığınız uygulamalara nereden ulaşabilirim?

 Apache (web sunucusu),  Trac (proje yönetimi, hata/iş takip sistemi),  Subversion (sürüm kontrol sistemi) uygulamalarını kendi web sitelerinden indirebilirsiniz. Pardus derleme çiftliği, depo paketlerinin web sayfalarının üretilmesi ve benzer işlevler için olan betikler  Pardus Projesi'nin kendi svn'inde yer alıyor. Kendi hazırladığımız ya da özelleştirdiğimiz dosyalara, svn deposundaki tools ağacından ulaşabilirsiniz.