wiki:Paketci

Paketçi Köşesi

Bir Pardus sisteminde bulunan, (kullanıcının kendi oluşturmadığı) tüm dosyalar ve yazılımlar birer "paket"in içinden çıkarak sisteme yerleşir. Pardus dağıtımı bu paketlerin birleşiminden oluşur.

Paketçi, yazılımların Pardus dağıtımına entegrasyonunu yapar, paket yöneticisi Pisi tarafından derlenip/kurulabilir hale getirir. Sonrasında da düzenli olarak sorumluluğunu aldığı yazılımın yeni sürümleri ve olası farkedilecek sorunları ile ilgilenir.

Katkı deposunda bulunan her paket bir paketçinin sorumluluğundadır. Depo çalışmalarına katılan paketçiler depoda hali hazırda bulunan paketlerin sorumluluğunu devralabilecekleri gibi, depoda yer almayan paketlerin depoya katılması konusunda da çalışabilirler.

Siz de Kurumsal 2 Katkı Deposu'ndaki paketleme çalışmalarına katılmak istiyorsanız, depo politikası ve paketçilerin çalışma sistemi belgelerine göz atabilirsiniz.

Depo

E-posta Listeleri

  •  pardus-depo: Pardus depo çalışmaları ile ilgili tüm yazışmaların gerçekleştiği e-posta listesi. Tüm teknik tartışmaların geçtiği, kararların alındığı liste.
  •  pardus-commits: Kaynak kodlardan yapılan değişiklerin (SVN) bildirimlerinin e-posta ile gönderildiği, salt-okunur duyuru listesi.
  •  pardus-trac: İş takip sistemine girilen işler/yorumlar ve web sayfasında yapılan değişikliklerin bildirimlerinin e-posta ile gönderildiği, salt-okunur duyuru listesi.
  •  pardus-farm: İkili paketlerin oluşturulduğu derleme çiftliği bildirimlerinin e-posta ile gönderildiği, salt-okunur duyuru listesi.

Yardımcı Kaynaklar

Pardus'ta yazılım paketi yapımına ve SVN kullanımına aşina değilseniz yararlanabileceğiniz kaynaklar: